HIZLI İLETİŞİM
POPÜLER SAYFALAR
DİĞER

Teslimat ve İade

Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden"ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkının kullanılması merhabaanne.com’a özel bir durum değildir. Yönetmeliği her kurum uygulamalıdır.

 

Satıcı, talebinizi aldıktan sonra en geç 14 (on dört) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini size hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür. 

 

Sıfır Risk süreci içerisinde ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince ürünü iade edip parasını iade alma hakkına sahipsiniz.

 

Cayma hakkınızı kullanabilmeniz için, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak ürünü iade etmek istediğinizi satıcıya bildirmelisiniz. Ürün iade edilirken, ürünün teslimi ile birlikte gönderilen fatura da iade edilmelidir.

 

 Cayma hakkı kapsamına girmeyen ürünleri iyi bilmelisiniz. Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünleri lütfen inceleyin.

 

Ürün, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde, üründe meydana gelen değişiklik ve bozulmalar cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ürünün değerinin azalması durumunda veya üründe iadeyi imkansız kılan bir kusurun oluşması halinde, satıcı zararını tazmin etmek için hakkınızda yasal işlem başlatabilir.

 

Sıfır Risk gereği ve cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Ürünlerinizi kişisel sebeplerle iade etseniz dahi, kargo ücreti ödemeden ürünlerinizi iade etme hakkınız vardır.

 

Satıcının kargo şirketlerinden biriyle indirim anlaşması varsa, kargonun satıcıya indirimli ulaşması için iade talebinizi bildirdikten sonra satıcı kargo anlaşma numarasını size bildirebilir. Böyle bir durumda satıcının istediği kargo şirketi ile iade işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kargo şirketinin o bölgede şubesinin olmaması halinde ürününüzü satıcının istediği kargo şirketiyle iade etme zorunluluğunuz yoktur.

 

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz.

 

Mevzuat gereği, ürün, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde, üründe meydana gelen bozulma veya ürünün değerinin azalması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürününde meydana gelen bozulma veya değer azalması sizin kusurunuzdan kaynaklanıyorsa, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmeniz gerekir. Bu durumda, satıcı zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına ilişkin hakkınızda yasal yollara başvurabilir.

 

Sıfır Risk içerisinde, iade sürecini başlattıktan sonra 72 saat içerisinde ürünü iade etmelisiniz. Bu süre içerisinde ürünü iade etmezseniz merhabaanne.com tarafından size ürünü iade etmeniz gerektiğine dair bir mesaj gönderilir. Mesajımızın ardından 24 saat içeresinde ürünü iade etmemeniz veya Çözüm Merkezi'nde iade destek ekibimize bilgi vermemeniz durumunda ürününüz Merhaba Anne tarafından onaylanır.

 

Ürün onaylansa bile, cayma hakkı kapsamında teslimat tarihinden sonra 14 gün içinde, sebep belirtmeden, kargo ücreti ödemeden ürünü iade etme hakkınız vardır